Vježbe opuštanja – umirite tijelo i um

Na ovoj stranici zakoračite kroz razne audio snimke u vježbe opuštanja 🙂

Opuštanje predstavlja proces u kojem vlastitom umu i tijelu pomažete da se odmakne od pritisaka koje doživljavaju, problema s kojima se suočavaju ili stresora koji ih okružuju.

Proces opuštanja može uključivati raznolike aktivnosti i nema jednog ispravnog načina opuštanja. Jednoj osobi opuštanje će biti kroz dugu i polaganu šetnju, drugoj osobi kroz čitanje knjige, a trećoj osobi kroz gledanje zvjezdanog neba. Uz to, jedna osoba može imati više načina za opuštanje i kombinirati te načine ovisno o vlastitim potrebama u nekom trenutku. Možda će u jednom trenutku potreba osobe biti da se druži s drugim ljudima i kroz druženje će se opustiti, a u drugom trenutku će potreba biti da se odmakne od ljudi i bude sama u prirodi pa će se opustiti kroz boravak u prirodi.

Opuštati se možete i kroz vježbe koje su osmišljene upravo s namjerom da opuste vaš um i tijelo. U audio snimkama koje slijede možete pronaći vježbe usmjerene na opuštanje kroz disanje, ali i razne druge načine.

Preporučujem vam da ih svakodnevno koristite kako biste pomogli tijelu da obnovi vlastite resurse

O važnosti opuštanja možete pročitati u tekstovima na poveznicama o radu živčanog sustava i odmoru.

U nastavku stranice nalazi se niz audio snimki kojima možete besplatno pristupiti putem ove stranice i broj slušanja snimke je neograničen. Nakon što odslušate bilo koju od vježbi i probate ih vlastitoj “koži”, vježbe možete prilagoditi sebi, ubrzati ili usporiti, a ako vam odgovara, možete ih nastaviti prakticirati i bez audio snimke, sami sa sobom. Odaberite vježbe koje vam najviše odgovaraju, izdvojite vrijeme za sebe i svoje tijelo, uživajte i opustite se 🙂 

Prikaz vježbe opuštanja kroz slušanje vježbi u opuštenom stanju, u opuštenom položaju, kroz slušalice.

Abdominalno disanje

U okviru ove audio snimke demonstrirano je duboko disanje kod kojeg udišete zrak brojeći do tri, a izdišete zrak brojeći do šest. Izdah koji je dulji od udaha povezan je s aktivacijom jednog dijela živčanog sustava pod nazivom ventralni nervus vagus koji pomaže u opuštanju, stvaranju osjećaja sigurnosti i povezanosti.

Relaksacijsko disanje 3 4 5

Ova vježba demonstrira relaksacijsko disanje kod kojeg udišemo kroz nos brojeći do tri i izdišemo kroz nos ili blago otvorena usta brojeći isto do tri. Nakon nekoliko ponavljanja slijedi udisanje brojeći do četiri i izdisanje brojeći do četiri. Konačno, nakon nekoliko ponavljanja u završnoj seriji udaha i izdaha broji se do pet i kod udaha i kod izdaha. Nakon što preslušate vježbu i isprobate ju, brzinu disanja možete prilagoditi kako vama najviše odgovara, uključujući razmak između udaha i izdaha, kao i između izdaha i udaha. No, svakako nastoje ne žuriti, dišite duboko i zadržite što je više moguće svoju svjesnost na disanju.

Relaksacijsko disanje 4-4-4-4

Kao i prethodna vježba, ova vježba demonstrira relaksacijsko disanje. Za razliku od prošle vježbe, ovaj oblik relaksacijskog disanja uključuje brojanje do četiri kod udaha i izdaha, ali i zadržavanje daha između udaha i izdaha, kao i između izdaha i udaha. Kod zadržavanja daha broji se isto do četiri. Nastojte tijekom vježbe pratiti vlastito disanje i zadržati svoju pažnju upravo na disanju. Pokušajte ostaviti ramena spuštena i ne naprezati se kada zadržavate dah. Neka vam lice i ostatak tijela budu opušteni.

Svjesnost o disanju

U ovoj vježbi naglasak je na praćenju procesa disanja. Cilj ove vježbe je povećati bivanje ovdje i sada. Disanje nije ni u prošlosti ni u budućnosti, već je dostupno samo u ovom trenutku. Uz to što vraćamo svoju pažnju na sadašnji trenutak, praćenjem udaha i izdaha, kao i promjena u tijelu do kojih pritom dolazi, povećavamo opuštenost. Naime, svjesnost o nekom procesu mijenja sam proces pa nije rijetkost da svjesnost o disanju dovodi do usporenijeg i dubljeg disanja, a ono posljedično dovodi do opuštenosti.